رئیس دانشگاه فرهنگ و هنر قزوین: "باید نیاز به حجاب را به طور علمی توضیح دهیم"

 

دانشگاه ها قطب های بررسی حجاب و عفاف

رئیس دانشگاه فرهنگ و هنر قزوین: "باید نیاز به حجاب را به طور علمی توضیح دهیم"

هم زمان با ماه مبارک رمضان، نشست هم اندیشی پیرامون موضوع «عفاف و حجاب» با نگاهی به ضرورت ها، تهدیدها و فرصت های اجتماعی و فرهنگی که پیرامون این سنت حسنه الهی وجود دارد، با حضور مسئولان دانشگاه و دانشجویان مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگ و هنر قزوین در سالن آمفی تئاتر این مرکز برگزار شد. 

اهمّیّت جلسات هم اندیشی درباره فرهنگ عفاف

رئیس مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگ و هنر قزوین با اشاره به لزوم برگزاری بیشتر جلسات هم اندیشی در خصوص فرهنگ حجاب و عفاف، گفت: یکی از کمبودهایی که در عرصه فعّالیّت های فرهنگی دانشگاه های استان با آن روبه رو هستیم، بازنکردن درست و علمی مباحث مربوط به حجاب است.

« سلیماني» توجه کردن به دغدغه های روز جوانان را یکی از راه های جلوگیری از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: اگر دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی و فرهنگی مسئول، در خصوص مسائلی مانند حجاب به شفاف سازی نپردازند، بی تردید، جوانان برای پی بردن به پرسش های ذهنی شان، رو به شبکه های اجتماعی و دیگر مراکزی خواهند آورد که دوست دارند فرهنگ عفاف را از در جامعه ما، ریشه کن کنند. 

ضرورت تبیین فلسفه حجاب و عفاف

مسؤول حراست فیزیکی دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با یادآوری اینکه دانشگاه محل حضور انسان های فرهیخته و ارزشمند است، گفت: به منظور ارتقای فرهنگ آراستگی و پوشش در محیط های آموزشی و اداری، لازم است که با برپایی نشست های «تریبون آزاد»، موضوع حجاب و عفاف را با توجه به انتظارات جامعه دانشجویان و فرهیختگان استان، مورد بحث و بررسی قرار دهیم. 

« ابراهیمی» تبیین فلسفه حجاب و عفاف را از لازمه های برگزاری چنین جلساتی دانست و اضافه کرد: یکی از پیمان های اجتماعی، عقلانی و فطری که خداوند از روز ازل با انسان بسته است، در رابطه با چگونگی آراستگی و پوشش هر فردی در جامعه است که در این ارتباط، به نقش زنان و مردان، توأمان توجه شده است.

وی با اشاره به دیدگاه دین اسلام درباره مسأله حجاب و عفّت عمومی، ادامه داد: اسلام می خواهد انواع لذّت جویی های جنسی، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی محدود شود و از عرصه های اجتماعی، منحصراً برای کار،  فعّالیّت و تفریحات سالم بهره برداری شود. این نگاه، درست برخلاف فرهنگ غربی در عصر حاضر است که عرصه کار و فعّالیّت را با حیطه لذّت جویی جنسی، به هم می آمیزد.

لازم به توضیح است که در این جلسه که به صورت «تریبون آزاد» و با شعار «حرف دلتان را فریاد بزنید» برگزار شد، برخی از حاضران، به بیان دیدگاه هایشان در مورد مسأله حجاب، عفاف و چالش های فرهنگی مرتبط با آن پرداختند.

مشاهده گزارش تصویری