برگزاری مراسم روز دختر به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه (س)

نقش انکارناپذیر زنان در توسعه فرهنگی استان

افزایش دختران تحصیل کرده، از عوامل مهم در رشد مشارکت فرهنگی زنان قزوینی است.  قرارداشتن در روزهای دهه ي آسمانی و قدسی «کرامت» که با میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر آغاز می شود، مجال مناسبی برای پرداختن به نقش دختران و زنان در امر توسعه فرهنگی استانفراهم مي سازد. نقشی که با توجه به رشد هرساله تعداد دختران تحصیل کرده این کهن دیار، جلوه نمایان تری پیدا می کند و در این میان، بعضی اوقات شاهد اجرای برنامه های فرهنگی ای هستیم که همه مراحل طرح، برنامه ریزی و اجرای آنها را بانوان فرهیخته و هنرمند قزوینی مدیریت می کنند. با این حال، برخی آسیب ها و مشکلات در این زمینه وجود دارد که رفع آنها می تواند بیش از پیش، به حضور مؤثرتر زنان دیار مینونشان در عرصه فرهنگ و هنر بیافزاید. 

دهه کرامت؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ اسلامی

رئیس مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر قزوین با بیان اینکه دهه کرامت، فرصتی مناسب برای ترویج فرهنگ اسلامی است، گفتند: این دهه که آغاز آن مقارن با ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر نامیده شده است، بهترین زمان برای اجرای برنامه های فرهنگی در رابطه با بانوان است.

«محمدحسین سلیمانی الموتی» با تاکید بر نقش مهم دختران قزوینی در رشد و پویایی اجتماعی و فرهنگی استان، افزود: یکی از نشانه های بارز این نقش آفرینی، افزایش روزافزون دانشجویان دختر در مراکز دانشگاهی گوناگون استان و علاقه وافر آن ها به کسب دانش و بینش در همه رشته ها و زمینه هاست.

وی در این باره ادامه داد: برخی از مردم، از افزایش شمار دختران در دانشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی نگران هستند و از به هم خوردن توازن بین تعداد دانشجویان زن و مرد حرف می زنند، در حالی که باید بدانند شرایط تحصیلی برای همه یکسان است و تربیت هر چه بیشتر زنان تحصیل کرده، در نهایت به سود جامعه ماست. 

نقش دختران قزوینی در فعّالیّت های فرهنگی

ايشان  برگزاری نمایشگاه های هنری در نقاط مختلف استان را از جمله جلوه های نقش آفرینی فرهنگی دختران دیار مینودری دانست و گفت: اگر به فهرست نمایشگاه هایی که در یک سال اخیر، در نگارخانه های شهر قزوین برگزار شده اند، نگاهی اجمالی بیندازیم، متوجه می شویم که بیشتر آنها توسط دختران هنرمند هم استانی برپا شده اند.

سلیمانی الموتی با اشاره به درخشش دختران قزوین در مسابقات مختلف فرهنگی و هنری کشور، اضافه کرد: این هنرنمایی های نشان می دهد که دختران ما از چه سطح بالایی در زمینه کارها و فعالیت های هنری برخوردارند و آمارها نشان می دهند که نمودار رشد این موفقیت ها در چند سال گذشته، همواره صعودی بوده است.

وی با ذکر این نکته که پیروز شدن در این قبیل مسابقه ها، نقطه پایانی هنرنمایی دختران استان نیست، ادامه داد: به دست آوردن رتبه و مقام در چنین رقابت هایی، از نظر شناخته شدن و ایجاد انگیزه در هنرمند تاثیرگذار است، ولی برای رسیدن به جایگاه والایی که شایسته این هنرمندان است، به حمایت های جدی دستگاه های فرهنگی نیاز داریم.

مسئولیت پذیری بانوان

یک بانوی مخترع قزوینی نیز با یادآوری اینکه زنان نیمی از جامعه ما را تشکیل می دهند، گفت: با توجه به اثرگذاری بانوان در امور پرورشی خانواده و نظر به اینکه عمده بار تربیت فرزندان به عهده خانم هاست، لازم است که نگاه جدی تری به نقش آنها در توسعه فرهنگی استان بیاندازیم.

«رقیه جلالی» با بیان اینکه مردان موفق امروز را مادرانی آگاه و توانمند تربیت کرده اند، افزود: جمله معروفی وجود دارد که می گوید اگر دختری را درست تربیت کنید، نسلی را به خوبی پرورده اید. بنابراین اگر نسبت به حضور مؤثر زنان در عرصه فرهنگ بی توجه باشیم، نباید منتظر ظهور نسلی پویا و با فرهنگ باشیم.

وی مسئولیت پذیری بالای زنان در انجام کارهای فرهنگی را یادآور شد و ادامه داد: به علت ظرافت و دقتی که در نهاد شخصیتی زن وجود دارد، وقتی انجام کاری به او واگذار یا سفارش می شود، تمام تلاش خود را به خرج می دهد تا وظیفه محوله را به بهترین شکل ممکن، به سرانجام برساند.

تاثیر بالای رسانه ها

این فعّال فرهنگی میزان مشارکت زنان در فعّالیّت های فرهنگی را تا حد زیادی، وابسته به نحوه ي برخورد و نگرش جامعه نسبت به زنان دانست و گفت: در صورتی که به زن به عنوان نیروی فعّال و سازنده نگریسته شود، حضور و مشارکت حقیقی زنان در عرصه  های مختلف فعّالیّت های فرهنگی افزایش پیدا می کند.

جلالی با اشاره به نقش رسانه های همگانی و عمومی در ارتقا یا نزول مشارکت فرهنگی بانوان، اضافه کرد: اگر جراید، مطبوعات و خبرگزاری های استان، بیش از گذشته، افتخارآفرینی های خانم های هم استانی را در عرصه های متفاوت اجتماعی به نمایش بگذارند، بی شک انگیزه دیگر خانم ها برای تکرار این افتخارات افزایش خواهد یافت.

وی با یادآوری تاثیر رسانه قدرتمندی چون صداوسیما بر توسعه و ترویج حضور فرهنگی زنان، ادامه داد: صداوسیمای مرکز قزوین می تواند با برجسته کردن فعالیت های متفاوت زنان هم استانی در عرصه های مختلف تولید و کارآفرینی، ضمن الگوسازی برای سایر بانوان، نوعی رقابت سالم را میان آنها به وجود بیاورد.

استفاده از زنان در برنامه ریزی فرهنگی

«سعیده سیدعلوی» دانشجوي  روابط عمومي مركز متبوع با ذکر اینکه حضور زنان استان در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، بیشتر از قبل شده است، گفت: با وجود این رشد، ضرورت دارد بانوان هم استانی، در طراحی و برنامه ریزی اقدامات فرهنگی نقش جدی تری ایفا کنند و فقط به عنوان عوامل اجرایی دیده نشوند.

وي  با تاکید بر لزوم استفاده از دختران و زنان جوان برای پیش برد برنامه های فرهنگی، افزود: شمار زیاد هنرمندان خانمی که از نظر سنی بسیار جوان هستند، یکی از قابلیّت های نادیده گرفته شده قزوین در حیطه تهیه، تولید و خلق آثار هنری است که در صورت پرداختن به آن، می توانیم یک جهش خیره کننده در این عرصه را شاهد باشیم.

او در این خصوص ادامه داد: متأسفانه به خاطر کم توجهی های بعضی از مسئولان به این توانمندی بالقوه، شاهد مهاجرت برخی از این بانوان هنرمند به شهرهای دیگر، به ویژه تهران هستیم که سبب می شود فرهنگ قزوین از خلاقیت و تجربیات هنری آنها برای پیشرفت کردن در این زمینه محروم شود.

تولیدات هنری داخل استان به دانشجویان واگذار شود

یک دانشجوی رشته ارتباط تصویری نیز با یادآوری اینکه اکثر جمعیت دانشجویان هنری در قزوین را دختران تشکیل می هند، گفت: اگر به این مساله، به عنوان یک مزیت نسبی نگاه کنیم، می توانیم از آینده تولیدات فرهنگی در سرتاسر استان مطمئن باشیم؛ چرا که پشتوانه تخصصی ضروری را در اختیار داریم.

«مهسا نوروزی» با انتقاد از برخی دستگاه ها و سازمان های فرهنگی استان که تولیدات هنری موردنیازشان را به هنرمندان استان های دیگر سفارش می دهند، اضافه کرد: با وجود تعداد بالای دانشجویان قزوینی که در رشته های هنری تحصیل می کنند و نیاز آنها به حضور مؤثر در بازار کار، این رویه از هیچ توجیهی برخوردار نیست.

وی ادامه داد: با توجه به خلاقیت بالایی که در دانشجویان هنری استان وجود دارد، اگر از آنها برای انجام کارها و سفارشات هنری نهادها و سازمان ها دعوت شود، قطعاً در آینده ای نزدیک شاهد پرورش هنرمندانی خواهیم بود که در سطوح ملی و حتی جهانی حرف های زیادی برای گفتن دارند.