مراسم روز دانشجو مركز آموزش علمی كاربردی فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوين


به گزارش روابط عمومي مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي: به انگيزه روز دانشجو مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي مراسمي در روز پنجشنبه 9 آبان سال 96 در محل سال اجتماعات برگزاري نمود.

مراسم با قرائت قرآن كريم آغاز شد  و با خوش آمدگويي و تبريك روز دانشجو و ولادت پيامبر اكرم (ص) توسط سليماني سرپرست مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه يافت. وي با ذکر اینکه باید آئین های نکوداشت روز دانشجو را با شکوه و جلوه بیشتری برگزار کنیم، گفت: اهمیت دادن به جایگاه و مرتبه دانشجو به معنای مهم دانستن شان و منزلت علم و دانش بوده و موفقیت های علمی و فرهنگی کشور ، مدیون تلاش های این قشر فرهیخته است. 

در اين مراسم سركار خانم «سيده حميده زرآبادي» نماينده ي محترم مردم قزوين در مجلس شوراي اسلامي حضور داشتند كه با تاکید بر لزوم آمیختن علم و عمل در فعالیت های دانشجویی، افزود: اگر چه نقش پژوهش و تحقیق در رشد علمی دانشجو انکارناپذیر است، اما لازم است که این پژوهش ها و مطالعات جنبه کاربردی پیدا کنند تا بتوانند در بهبود کیفیت زندگی مردم تاثیرگذار باشند.

وی دلیل بیکاری برخی فارغ التحصیلان را نداشتن مهارت های عملی دانست و ادامه داد: ضرورت دارد که دانشگاه های سراسر استان این نگاه را در تربیت دانشجویان خود جدی بگیرند و تلاش کنند که با پرورش دانشجویان بادانش و توانمند از رشد نرخ بیکاری این قشر جلوگیری کرده و باعث پیشرفت استان در ابعاد اقتصادی و فرهنگی شوند. 

هم چنين آقاي دكتر «علی فتح طاهری» سرپرست محترم دانشگاه جامع علمي- كاربردي استان قزوين با اشاره به وجود دانشگاه های زیاد در سراسر استان، اضافه کرد: هر ساله تعداد بالایی از دانشجویان در رشته های مختلف در استان ما آموزش می بینند که فعالیت های آنها تاثیر زیادی در رشد علمی کشور داشته است. ضمن اینکه دانشگاه های قزوین در برخی از رشته ها پیشتاز و پیشرو محسوب می شوند.

وی به فلسفه وجودی دانشگاه های علمی کاربردی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به پیشینه ي تاریخی و فرهنگی غنی استان، از ظرفیت بالایی در
زمینه ي رشته های هنری برخورداریم و امیدواریم که با همت دانشجویان و مدیران دانشگاه ها بتوانیم قزوین را به یکی از قطب های اصلی پرورش و تربیت هنرمند تبدیل کنیم.

سرپرست مركز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین با بیان اینکه توسعه فرهنگی به عنوان زیربنای توسعه پایدار مطرح است، گفت: دانشجویان از سرمایه های فرهنگی هر جامعه ای به حساب می آیند که افزایش تعداد و ارتقای دانش آنها می تواند زمینه ساز افزایش این سرمایه ها و توسعه فرهنگی جامعه شود.

«محمد حسین سلیمانی الموتی» با تاکید بر نقش مهم فعالیت های هنری در توسعه فرهنگی جامعه، افزود: بخش زیادی از این فعالیت ها در استان قزوین که شامل برپایی نمایشگاه ها، اجرای آثار نمایشی و ساختن فیلم های مستند می شود، توسط دانشجویانی صورت می گیرد که در رشته های هنری تحصیل می کنند.

وی ادامه داد: یکی از راه هایی که می تواند نقش دانشجویان هنر را در زمینه توسعه فرهنگی پررنگ تر کند، بهبود شرایط برای برگزاری هر چه بیشتر و بهتر جشنواره های فرهنگی و هنری است که علاوه بر ایجاد انگیزه فعالیت در دانشجو می تواند تاثیر زیادی در تولید فرآورده های فرهنگی که همان محصولات هنری هستند، داشته باشد.

راه های رشد فعالیت های هنری دانشجویان

این کارشناس فرهنگی با اشاره به ضرورت ساماندهی فعالیت های هنری دانشجویان در قالب گروه ها و انجمن های فرهنگی، گفت: با افزایش کمک به فعالیت های این گروه ها و همچنین تاسیس بیشتر چنین انجمن هایی می توانیم مشارکت بالای دانشجویان در برپایی برنامه های فرهنگی و هنری را شاهد باشیم.

سلیمانی الموتی با یادآوری اینکه انجام فعالیت های فرهنگی و آفرینش آثار هنری، بدون وجود ابزار و امکانات خاص رشته های هنری امکان پذیر نیست، اضافه کرد: فراهم کردن مواد و تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت های هنری دانشجویان اثر مستقیمی در رشد آفریده ها و تولیدات هنری آنها خواهد داشت.

وی پرورش استعدادها و ارتقای علمی دانشجویان را در زمره وظایف دانشگاه های هنر استان برشمرد و ادامه داد: اگر فرآیند استعدادیابی دانشجویان هنر و اینکه دانشجو باید در چه رشته هنری ای تحصیل کند، پیش از ورود او به دانشگاه انجام شود، از اتلاف سرمایه های آموزشی جلوگیری خواهد شد.

در ادامه گروه موسيقي كه از دانشجويان مركز متبوع مي باشند به اجراي زيباي موسيقي پرداختند و در ادامه يكي از دانشجويان رشته ي بازيگري مركز متبوع استند آپ زيبايي را به نمايش گذاشتند. 

مراسم با برگزاري مسابقه و تقدير از فعالان عرصه ي فرهنگي به پايان رسيد.

مشاهده گزارش تصویری