قاب های «وضوح» بر دیوار «تماشا»

نمایشگاه گروهی عکس «وضوح» در نگارخانه تماشای مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي قزوین برپا شد

روابط عمومي مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي: نمایشگاه گروهی عکس «وضوح» که به نمایش 30 قطعه عکس از 22دانشجوي رشته ي عکاسي مركز اختصاص يافته بود در نگارخانه «تماشا» واقع در مركز آموزش علمي- كاربردي فرهنگ و ارشاد اسلامي افتتاح شد و تا 5 آذر ماه (یکشنبه) هر روز از ساعت 17 تا 20 پذیرای علاقه مندان هنرهای تجسمی، به ویژه دوستداران هنر عکاسی خواهد بود. در این نمایشگاه آثاری از «آتنا آدین فر»، «حسین اسلامی»، «فاطمه بخشی»، «وحید بصیری»، «حامد پارسایی»، «رومینا پشامی»، «گلنوش توفیقی»، «زهرا جباری»، «متینه چرچی زاده»، «مهدیه حیاتی»، «شیرین رضامند»، «توران رضایی»، «سحر مژدهی»، «مهسا ساعدی»، «علیرضا سالاری»، «نرگس شهسواری»، «نرگس صفری»، «زهرا صفوی»، «مجید کاظمی»، «سحر مقدم»، «مهدیه مرداهی» و «حانیه مرشدی» به نمایش عمومی گذاشته شده اند.

 

نحوه شکل گیری و موضوع نمایشگاه

«شیرین برزگر» استاد رشته عكاسي مركز و سرپرست هنری این نمایشگاه درباره چگونگی شکل گیری گفت: عکس های ارائه شده در نمایشگاه، حاصل زحمت و تلاش یک ساله جمعی از دانشجویان عکاسی استان است که طی 2 نیمسال تحصیلی عکاسی شده اند و پس از بررسی و نقد تخصصی، بهترین عکس ها برای عرضه در نمایشگاه برگزیده شده اند.

وي با یادآوری اینکه وظیفه انتخاب نهایی آثار را به عهده داشته است، افزود: برای حضور در نمایشگاه فوق، عکس های زیادی از سوی عکاسان شرکت کننده ارائه شد که به دلیل تعداد بالای آنها و نزدیک بودن عکس ها به هم، مجبور شدیم زمان زیادی را برای پالایش عکس ها و گزینش آثار منتخب صرف کنیم.

او با اشاره به موضوع و مضمون آثار به نمایش درآمده، ادامه داد: تمامی عکس های نمایشگاه در گونه «مستند اجتماعی» و با محوریت ثبت تصاویری مستند از انسان ها، به خصوص مردم و اهالی استان قزوین خلق شده اند. همچنین همه عکس ها در ابعاد 30 در 40 سانتی متر چاپ شده و از طریق نصب روی تخته شاسی عرضه شده اند.

آشنایی با دیدگاه مخاطبان

یکی از عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه نیز با تاکید بر نقش مهم برگزاری نمایشگاه در رشد و پیشرفت هنرمندان، گفت: برپایی نمایشگاه باعث می شود که هنرمند و به خصوص عکاس، ارتباط بی واسطه ای با مخاطب خود برقرار کند و از راه فهمیدن نظرات بینندگان آثارش، در جریان نقاط ضعف و قوت کار خود قرار بگیرد.

«حسین اسلامی» دانشجوي رشته عكاسي مركز متبوع با بیان اینکه در نمایشگاه با 2 نوع مخاطب خاص و عام رو به رو می شویم، اضافه کرد: مخاطبان خاص که شامل عکاسان حرفه ای و منتقدان هنری می شوند، می توانند نکات فنی کار را به صاحب عکس گوشزد کنند.

وی عکاسی را یک هنر مردمی دانست و ادامه داد: آگاهی از نظرات مخاطب عام که همان مردم عادی هستند، سبب می شود که عکاس بهتر بتواند با نیازهای هنری آنها آشنا شود و از آنجایی که در این نمایشگاه، عکس های مستند عرضه شده اند، تماشاگر به خوبی می تواند با این آثار ارتباط حسی برقرار کند.

مستندنگاری از زندگی مردم قزوین

دیگر عکاس حاضر در نمایشگاه با اشاره به گروهی بودن نمایشگاه عکس «وضوح»، گفت: یکی از مزایای نمایشگاه های عکس گروهی این است که مخاطب می تواند با دیدگاه ها و نگاه های متفاوت چند عکاس راجع به یک موضوع واحد آشنا شود. البته این مزیت زمانی به وجود می آید که نمایشگاه دارای موضوع مشخصی باشد.

 

لزوم برپایی نمایشگاه های تخصصی عکس

یکی دیگر از عکاسان این نمایشگاه با یادآوری اینکه با 2 اثر در برپایی آن مشارکت کرده است، گفت: از آنجایی که اکثر نمایشگاه های عکس استان به موضوعاتی نظیر طبیعت، منظره، بازنمایی فضاهای شهری و ابنیه تاریخی می پردازند، نمایشگاه «وضوح» با نمایش عکس های مستند، رویکرد تازه ای را در این زمینه مطرح می کند.

 با تاکید بر ضرورت برگزار شدن بیشتر نمایشگاه های تخصصی عکس در قزوین، اضافه کرد: برپایی نمایشگاه هایی که در آنها، عکس هایی با موضوع های کاملاً متفاوت مانند طبیعت و معماری در کنار هم قرار می گیرند، نه تنها از معیارهای حرفه ای برگزاری نمایشگاه به دور هستند، بلکه امکان لذت بردن را از مخاطب سلب می کنند. علاوه بر جنبه های آموزشی برپایی نمایشگاه تخصصی برای هنرآموزان عکاسی، وقتی یک دانشجو یا هنرجوی عکاسی آثاری با موضوع یکسان را در کنار هم می بیند، امکان مقایسه کردن برای او فراهم می شود. به عنوان نمونه می تواند بفهمد که کدام عکاس، قاب بندی بهتری را برای طرح موضوع موردنظر انتخاب کرده است.

تاثیر مهم رسانه ها در پویایی فعالیت های فرهنگی و هنری

 اگر جراید، مطبوعات و خبرگزاری های استان بیشتر به پوشش برنامه های هنری مانند نمایشگاه ها بپردازند، قطعاً شاهد حضور و مشارکت بیشتر قزوینی ها در این نوع برنامه ها خواهیم بود که به رشد فکری و فرهنگی آنها کمک می کند.

با تاکید بر نقش مهم صداوسیمای مرکز قزوین در این زمینه: شبکه تلویزیونی قزوین هم می تواند با الهام گرفتن از برنامه ای مانند «هنرنامه» که از شبکه 4 سیمای ملی پخش می شود، در قالب برنامه ای ترکیبی به نقد و بررسی رویدادهای هنری استان بپردازد و از این راه به رشد و اعتلای آنها کمک بسزایی کند.

لينك گزارش نمایشگاه گروهی عکس